Oblik i sadržaj diplomskoga rada

Pravila koja se ovdje navode razmjerno su stroga, zato što slijede oblik znanstvenoga članka. Oblik znanstvenih članaka propisan je zato da čitatelji lakše nalaze i prate tekst.

1. Osnove uređenja diplomskoga rada
Sami odaberite oblik slova, a njihova veličina neka bude 12.
Prored u tekstu neka bude 1,5.
Za označavanje poglavlja ili pod-poglavlja preporučuje se decimalno načelo:

1. (poglavlje)
1.1. (pod-poglavlje)
1.1.1. (pod-pod-poglavlje)
1.1.1.1. (pod-pod-pod-poglavlje).

Naslovi poglavlja i pod-poglavlja mogu se istaknuti velikim odnosno malim masnim slovima.
Novo poglavlje započinje na novoj stranici. (Dakle, Uvod dobiva broj 1.)
Kratice su dopuštene samo prema uputama i popisu na str. 265 (II. dodatak) udžbenika Marušić M, urednik. Uvod u znanstveni rad u medicini. Zagreb: Medicinska naklada; 2008.

2. Dijelovi diplomskoga rada
Kao i članak u znanstvenom časopisu, diplomski je rad zapravo izvješće o znanstvenom istraživanju. Razlika je u tome što diplomski rad ima i didaktičku funkciju, jer provjerava studentovu sposobnost planiranja, istraživanja, prikaza i analize podataka i pisanja. (Isto vrijedi i za magistarski rad i doktorsku disertaciju.) Zato se u diplomskom radu dopušta, pače i potiče, veća opširnost koja se ne tolerira u znanstvenom članku. Ukratko, student u diplomskom radu treba pokazati da – vlada područjem u kojem je proveo istraživanje. No, u tome treba imati mjeru i ne smije se previše udaljiti od teme istraživanja. Opširnost primijenite u odnosu na problematiku istraživanja i hipotezu, a ne u odnosu na cijelo područje u koje pripada tema istraživanja.
2.1. Naslovna stranica
Propisani su sadržaj i raspored sadržaja naslovne stranice diplomskoga rada (v. poveznicu), ali dopušteno je uređivanje s varijacijama oblika i veličine slova.
2.2. Nutarnja naslovna stranica
Jednaka je naslovnoj stranici na korici, ali oblik i veličina slova moraju odgovarati odabiru koji se odnosi na tekst diplomskoga rada. Nalazi se na desnoj strani(ci).
2.3. Zahvala
Pisanje zahvale nije obvezatno.
2.4. Uvod
Uvod ne služi za potpuni pregled literature o temi, nego kao objašnjenje problematike istraživanja i osnova za hipotezu. Tijek njegova sadržaja dobro ilustrira trokut s vrhom prema dolje (v. str. 179 udžbenika Marušić M, ur. Uvod u znanstveni rad u medicini. 4. izdanje. Zagreb: Medicinska naklada; 2008.). Ne treba biti dulji od pet stranica.
Svaki konkretan navod koji nije Vaš treba poduprijeti referencijom. Referencije se mogu ponavljati (ponovno citirati, ali – pod istim brojem). Smiju se rabiti podnaslovi.
2.5. Hipoteza
Prepišite eksplicitnu tvrdnju iz prijave diplomskoga rada. Ona mora biti na početku teksta, a ako smatrate nužnim, možete dodati koju rečenicu objašnjenja ili proširenja te osnovne misli diplomskoga rada.
2.6. Tvoriva/pacijenti/ispitanici i postupci
Rabite podnaslove i navedite sve što se tražilo u prijavi diplomskoga rada.
2.7. Rezultati
Tekst donosi cijelu priču, s najvažnijim nalazima i osnovnim brojevima. Tablice i slike informiraju o detaljima.
Ovdje se pozivate na svoje tablice i slike. Spominju se redom i ni jedna se ne smije izostaviti.
2.8. Rasprava
Njezina je sadržajna logika obrnuta od one u Uvodu, pa je najbolje ilustrira trokut koji leži na stanici (v. str. 182 udžbenika Marušić M, ur. Uvod u znanstveni rad u medicini. 4. izdanje. Zagreb: Medicinska naklada; 2008.).
2.9. Zaključci
Toga odjeljka nema u znanstvenim člancima, a ovdje se traži da bi student što jasnije shvatio i izložio rezultate svojega istraživanja.
Nabrojite ih taksativno i označite rednim brojevima. Komentari nisu potrebni.
Smijete zaključivati samo o onome što proistječe iz rezultata Vašega diplomskoga rada.
2.10. Popis citirane literature
U tekstu se citati navode arapskim brojevima, brojčanim redom, u zagradi nakon navoda koji se odnosi na citat.
Strogo primijenite Vancouverski sustav citiranja. Ni jedna točka, zarez ili slovo ne smiju biti neispravni. To se traži da bi se referencija mogla i upisati i naći u bazama podataka; referencije znače citiranje autora, a citiranje je autoru veliko priznanje.
2.11. Sažetak
Strogo strukturiran i ne dulji od 400 riječi. Njegovi dijelovi su: Cilj istraživanja; Ustroj istraživanja; Mjesto istraživanja; Sudionici; Glavne mjere ishoda; Rezultati, Zaključci.
2.12. Summary
Sažetak na engleskom jeziku treba sadržavati naslov diplomskog rada (Thesis Title) i sažetak, koji se sastoji od sljedećih dijelova: Objective, Design, Settings, Participants, Main Outcome Measures, Results, Conclusions.
2.13. Dodatci
Ako zajedno s mentorom procijenite da je potrebno dati veliki broj podataka, koji čine (pre)veliku tablicu, možete tu tablicu nazvati dodatkom i staviti je na kraj diplomskoga rada. Dodatak ima svoj (arapski) broj i mora biti spomenut u tekstu.
2.14. Slike i tablice
Slike (grafikoni) i tablice moraju biti jasno brojčano označeni. Naslov tablice se postavlja iznad teksta (bez točke na kraju!), a naslov slike (crteža) ispod slike (crteža). Tekstovi u podbilješkama tablica označavaju se simbolima prema preporuci ICMJE. Simboli se nalaze (i jasno povezuju) u tablici i u podbilješkama. Slike i tablice mogu biti umetnute su u tekst (nakon njih s dva do tri proreda slijedi tekst).

3. Završni oblik diplomskoga rada
Četiri uvezana primjerka diplomskoga rada predaju se prije obrane, svakom članu Povjerenstva po jedan i jedan za knjižnicu Fakulteta; taj treba biti tvrdo ukoričen.
 

Ispiši stranicu