Medicinski fakultet u Splitu počeo kampanju - Istine i mitovi o zdravlju

Medicinski fakultet u Splitu počeo kampanju - Istine i mitovi o zdravlju

U sklopu projekta “Provjera točnosti informacije o zdravlju” u organizaciji 
Medicinskog fakulteta u Splitu zajedno s partnerima Hrvatskom udrugom sveučilišnih žena te Mediteranskim institutom za istraživanje života Sveučilišta u Splitu pokrenuta je kampanja - Istine i mitovi o zdravlju.
Kampanjom se pokušava doprinijeti promicanju važnosti kritičkog razmišljanja i prosuđivanja relevantnosti informacija za sve krajnje korisnike, što je osobito važno za skupinu učenika i studenata, s obzirom da su mladi glavni nositelji promjena u budućnosti. 

Prva u nizu aktivnosti je održana u studenome u prostorima Medicinskog instituta za istraživanje života u Splitu. Održana je edukativna radionica i predavanja za učenike viših razreda osnovne škole i srednjoškolce te njihove nastavnike pod nazivom "Laže li internet o zdravlju?".Glavna tema bila je prepoznavanje i provjera točnosti informacija o zdravlju koje se svakodnevno mogu pronaći u virtualnom prostoru. Time su organizatori, članovi Ureda za provjeru točnosti informacija o zdravlju Medicinskog fakulteta u Splitu i njihovi projektni partneri s MEDILS-a, ostvarili još jedan korak prema jednom od važnih dugoročnih ciljeva projekta -  razvijanje sposobnosti djece i mladih za kritičko razmišljanje i vrednovanje informacija, posebice onih koje pronalaze na internetu.
 
Učenici i nastavnici upoznati su s osnovama informacijske i zdravstvene pismenosti, ključnim alatima za procjenu vjerodostojnosti izvora te su kroz praktične primjere na radionici koje su vodile Anja Šuta, mag. philol. croat i dr. sc. Andrea Gelemanović s MEDILS-s,  analizirali vjerodostojnost različitih zdravstvenih informacija u praktičnoj primjeni, kroz igru. Voditeljica projekta  doc. dr. sc. Tina Poklepović Peričić s Medicinskog fakulteta u Splitu upoznala je sudionike s projektnim aktivnostima i novom platformom za provjeru točnosti informacija MedLitmus koja je osmišljena u suradnji s novinarima. Članovi projektnog tima s MEFST-a dr. sc. Danira Matijaca i Miro Vuković, dr. med. naglasili su važnost pravilnog korištenja informacija u cilju zaštite vlastitog zdravlja i zdravlja drugih te objasnili postupke na temelju kojih se u općoj komunikaciji, kao i  u znanstvenoj određena tvrdnja može smatrati točnom.

„Naša zajednička misija je osnažiti mlade i pomoći im da kritički promišljaju o informacijama kojima su svakodnevno izloženi. Nastavit ćemo surađivati i ulagati sve napore kako bismo potaknuli razvoj kritičkog razmišljanja, kulturu javne i znanstvene rasprave te pravilno vrednovanje kvalitete informacija koje se odnose na zdravlje,“ poručili  su organizatori, zadovoljni pozitivnim odazivom učenika i nastavnika.
 
MEDILS prije predavanja
Predavanja za studente, profesore i nastavnike
Radionice s učenicima

Projekt  “Provjera točnosti informacije o zdravlju” 
 
Ispiši stranicu