Predstavljen je projekt InnoThyroGen, vrijedan 5 milijuna eura
Split, 14. travnja 2025. - U prostorima Medicinskog fakulteta u Splitu predstavljen je projekt InnoThyroGen, vrijedan 5 milijuna eura, koji će kroz personaliziranu medicinu tražiti odgovore na pitanja zašto neke osobe razvijaju bolesti štitnjače te kako im pružiti učinkovitiju terapiju. Projekt se financira iz programa Obzor Europa, budući da je odabran kao jedan od samo 12 projekata od ukupno 205 prijavljenih na izuzetno zahtjevnom natječaju "Excellence Hubs".
Program predstavljanja vodila je dr. sc. Andrea Gelemanović, članica projektnog tima i djelatnica MEDILS-a, a okupljene je u ime dekana Medicinskog fakulteta u Splitu pozdravila prodekanica prof. dr. sc. Renata Pecotić, izrazivši zadovoljstvo što je upravo Medicinski fakultet nositelj tako važnog projekta. "Riječ je o znanosti koja je u službi građana i šire zajednice," istaknula je prodekanica Pecotić.
Dr. sc. Danica Ramljak, viša savjetnica za znanost i obrazovanje u Svjetskoj banci i savjetnica rektora Sveučilišta u Splitu za znanstveni preustroj MEDILS-a, čestitala je znanstvenicima s Medicinskog fakulteta na iznimnom uspjehu. "Mjesec dana nakon ovog projekta vrijednog 5 milijuna eura, dobili ste još jedan koji vodi profesorica Ana Marušić. To je ukupno 12,5 milijuna eura na kompetitivnom Horizonu, a za jednu instituciju - to nije mala stvar," istaknula je dr. sc. Ramljak.
Istraživački fokus na genetici i personaliziranoj medicini
"Projektom InnoThyroGen povezujemo dva ekosustava za istraživanje u Hrvatskoj i Srbiji, s ciljem unaprjeđenja dijagnostičkih pristupa za bolesti štitnjače i njihove primjene u kliničkoj praksi," objasnila je dr. sc. Nikolina Pleić, voditeljica projekta.
InnoThyroGen će se usmjeriti na istraživanje genetske podloge bolesti štitnjače i njihove povezanosti s okolišnim čimbenicima. Projektni tim će razviti novu biobanku koja će obuhvatiti cijeli spektar bolesti štitnjače, uključujući sekvenciranje genoma nove generacije, analizu uzoraka krvi i mjerenje hormona štitnjače.
"Često primjećujemo da se u nekim obiteljima češće javljaju autoimune bolesti poput Hashimoto tiroiditisa ili Gravesove bolesti. Najlogičniji odgovor je da postoji nešto u genima," objasnila je doc. dr. sc. Dubravka Brdar iz Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu KBC Split. "Ovaj projekt će nam pomoći otkriti te genetske faktore i povezati ih s okolišnim čimbenicima."
Dr. Ante Škaro iz Poliklinike Leptir naglasio je važnost personaliziranog pristupa: "Vidjeli smo da svaki lijek ne odgovara svakom pacijentu. Kroz genomsku analizu i umjetnu inteligenciju moći ćemo prilagoditi terapiju individualnim potrebama bolesnika."
Impresivan konzorcij i nova radna mjesta
Projekt InnoThyroGen okuplja 13 partnera iz Hrvatske i Srbije, uključujući Medicinski fakultet u Splitu kao koordinatora, KBC Split, Polikliniku Leptir, Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo iz Srbije, PMF Split, udruge pacijenata i privatne tvrtke.
"Projekt će financirati zapošljavanje više od 10 novih suradnika koji možda u drugačijim okolnostima ne bi bili zaposleni," istaknula je dr. Pleić. "Ukupno će na projektu raditi više od 60 suradnika iz svih partnerskih institucija."
Poziv građanima za sudjelovanje
Tijekom predstavljanja upućen je poziv svim zainteresiranim građanima s dijagnosticiranim bolestima štitnjače (hipotireoza, hipertireoza, Hashimoto tiroiditis, Gravesova bolest, karcinom štitnjače) da se uključe u istraživanje. "Građani koji se uključe kao ispitanici imat će pravo na besplatnu analizu hormona štitne žlijezde i protutijela, ultrazvuk štitne žlijezde, kao i detaljan klinički pregled specijalista," poručila je voditeljica projekta.
Za prijavu, zainteresirani se mogu javiti putem kontaktnih podataka navedenih na promotivnim materijalima ili skenirati QR kod za pristup online obrascu. Preliminarno prikupljanje prijava trajat će tijekom sljedećih mjesec dana, nakon čega će u svibnju početi pregledi.
Predstavljanju projekta prisustvovali su brojni uzvanici, uključujući prorektora Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Nikšu Jajca, koji je istaknuo važnost međunarodnih i interdisciplinarnih znanstvenih projekata te župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana, koji je izrazio zadovoljstvo što će tako važno istraživanje biti provedeno upravo na Medicinskom fakultetu u Splitu.
Facebook album (lnk)
Ispiši stranicu