Neuročetvrtak: Koliko mozga zapravo koristimo?
Ljudski je mozak izuzetno kompleksan sustav interakcije 80 milijardi živčanih stanica. Svi smo nekada negdje čuli informaciju da čovjek koristi samo 10% mozga, no koliko je to znanstveno točno?
U ovoj epizodi Neuročetvrtka Sekcija za neuroznanost NeuroSplit će vam pričati o preciznosti popularne infomacije kako samo mali dio mozga koristimo.
Čemu služi koji dio mozga i kada sve akumuliramo, koliko zapravo mozga koristimo? Koliko infomacija u mozak može stati? Je li mozak cijelo vrijeme aktivan, odnosno je li ikada "spava"? Bi li se ikoja značajna promjena dogodila kada bismo samo 1% mozga uklonili ako ga, kažu, koristimo samo 10%?
Je li nam mozak uopće potreban i zašto?
Odgovorit ćemo na ovo pitanje preko prikaza gotovo jedinstvenog slučaja osobe koja je imala vrlo malo moždanog tkiva i vidjeti kako je ona uopće mogla funkcionirati. Odgovor će vas zasigurno iznenaditi.
I na kraju, zašto uopće naš mozak ima prosječno 1400 grama, a ne samo 140 grama ako nam ostatak potencijalno nije potreban?
Odgovore na ova i još mnoga druga zanimljiva pitanja o funkciji i samom korištenju mozga doznajte u četvrtak 16.11. u 20 h u Klubu mladih s NeuroSplitom!
Ispiši stranicu