MEFST sudionik velikog međunarodnog istraživanja mentalnog zdravlja

MEDICINSKI FAKULTET SUDIONIK VELIKOG MEĐUNARODNOG ISTRAŽIVANJA MENTALNOG ZDRAVLJA MLADIH KOJEMU JE EUROPSKA KOMISIJA DODIJELILA 9,7 MILIJUNA EURA

Poremećaji mentalnog zdravlja pogađaju jednu od četiri osobe tijekom života, a više od tri četvrtine  njih oboli prije 24. godine. Istraživači iz cijelog svijeta udružuju snage u novom projektu YOUTH-GEMS (Gene Environment Interactions in Mental Health TrajectorieS of Youth) za provođenje istraživanja genetskih epigenetskih i okolišnih utjecaja na mentalno zdravlje mladih ljudi.

Projekt će koordinirati Sveučilište u Maastrichtu. Europska komisija dodijelila je 9,7 milijuna eura za ovaj projekt (pri čemu Velika Britanija prodonosi kroz vlastiti  fond UK Research and Innovation (UKRI) čiji je cilj identificirati genetske čimbenike i čimbenike okoliša povezane s mentalnim zdravljem mladih ljudi. U projektu sudjeluje i Australija također s vlastitim nacionalnim financiranjem.

Loše mentalno zdravlje daleko je najhitniji zdravstveni problem za mlade ljude u Europi. To je veliki osobni, ali i društveni problem, a pandemija COVID-19 pogoršala je situaciju. Stoga postoji hitna potreba za boljim razumijevanjem dugoročnog razvoja mentalnog zdravlja, identifikacijom ranih čimbenika rizika i ranom intervencijom kod mladih ljudi u riziku od traume ili mentalnih bolesti.

Projekt Youth-GEMS financiran je u sklopu programa Europe Horizon Staying Healthy: Prema a molekularnom i neurobiološkom razumijevanje mentalnog zdravlja i mentalnih bolesti za dobrobit građana i pacijenata. "Želimo razumjeti kako genetski, epigenetski i okolišni čimbenici međusobno djeluju kako bi uzrokovali ili spriječili probleme mentalnog zdravlja kod mladih ljudi", kaže profesor Bart Rutten sa Sveučilišta u Maastrichtu (sa sjedištem u Nizozemskoj).

Osim Sveučilišta u Maastrichtu i Sveučilišta u Exeteru, 16 institucija u devet zemalja, uključujući Hrvatsku, Nizozemsku, Njemačku, Irsku, Italiju, Španjolsku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Estoniju, Srbiju i Australiju, sudjelovat će u Youth-GEM timovima. Projektni tim će raditi zajedno s Euro Youth Mental Health na uspostavljanju europske obrazovne zajednice mladih ljudi s iskustvom mentalnih bolesti koji će biti aktivno uključeni u različite komponente projekta.

Istraživači će pratiti razvoj adolescenata i razviti prediktivne modele te identificirati genetske i okolišne čimbenike rizika za probleme mentalnog zdravlja što će omogućiti raniju intervenciju kod mladih prije nego što se pojave simptomi mentalne bolesti.

Youth-GEMs najveće je istraživanje razvoja mentalnog zdravlja adolescenata u Europi. Izv. prof. dr. sc. Guloksuz, iz Medicinskog centra Sveučilišta u Maastrichtu, kaže: "Podaci će se prikupljati diljem Europe od 1000 mladih ljudi koji traže pomoć u dobi od 12 do 24 godine, pri ćemu ćemo se koristiti novim metodama umjetne inteligencije i digitalnom mobilnom tehnologijom. Što je još važnije, stvorit ćemo međunarodnu mrežu za uključivanje mladih u svaki korak procesa, tako da će i mladi i znanstvenici imati koristi od stručnosti drugih." Uz planiranu europsku kohortu od 1000 ispitanika paralelno će se isti parametri pratiti i u australskoj kohorti TKANO (The Kids Are Not Ok).

Osim stvaranja svoje kohorte ispitanika Youth-GEMs će iskoristiti postojeće skupove podataka (dostupne putem partnera u konzorciju i suradnje) i karakterizirati putanje mentalnog zdravlja i međudjelovanje između genetskih i okolišnih čimbenika u > 110.000 duboko fenotipiziranih mladih ljudi, uz pomoć AI i e-lerning metodama istražiti  determinante i fenotipske putanje mentalnog zdravlja u > 40.000 mladih ljudi i generirati nove podatke o genetskim i epigenetskim nacrtima u uzorcima ljudskog mozga post mortem kroz razvojne faze (od kasne gestacijske dobi do 20 godina; n>75), ispitanika.

Sve ovo projekt čini najvećim istraživanjem ovog tipa ikad.

Voditelj projekta za Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu je izv. prof. dr. sc. Tomislav  Franić.

Ustanove sudionici projekta su: Maastricht University, Royal College of Surgeons in Ireland, Max-Planck-Gesellschaft zur Forderung der Wissenschaften, The University of Exeter, Universitair Medisch Centrum Utrecht, Universität de Barcelona, King's College London, Cardiff University, University College Dublin, Stichting Hogeschool Utrecht, Fundacio Centre de Regulacio Genomica , Clinic for Neurology and Psychiatry for Children Belgrade , Ab.Acus, Fundación para la Investigación Biomedica del Hospital Gregorio, University College London, The University of Queensland

Više informacija o programu i projektu možete pronaći na sljedećim poveznicama:

Horizon Europe - Cluster 1 Health | RVO.nl
Projects - Research - Maastricht University

“Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.”