Ovo je prvi puta da je jedan splitski fakultet dobio glavnu riječ na čak dva Obzor (Horizon) projekta, u kojima će sudjelovati i ugledni inozemni znanstvenici. Splitski znanstvenici će se tako baviti unaprjeđenjem zdravlja štitnjače i poboljšanjem kontrole medicinskih uređaja na europskom tržištu.
Po prvi put u svojoj povijesti od 50 godina, jedan od fakulteta Sveučilišta u Splitu, postao je glavni koordinator za dva Obzor (Horizon) projekta. Laskava čast pripala je Medicinskom fakultetu. Istaknuli su da je vođenje ovih projekata popraćeno i s više od 12,5 milijuna eura iz EU fondova namijenjenih istraživanjima.
Podržala ih Europska komisija: Istraživat će se poboljšanje zdravlja štitnjače
Naglasilo da su sredstva splitskom Medicinskom fakultetu dodijeljena u sklopu poziva za financiranja istraživanja i inovacija koje je objavila Europska komisija. Uz domaće znanstvenike, u nadolazeća istraživanja su uključeni i ‘ugledni znanstvenici iz drugih zemalja’. Time raste međunarodna prepoznatljivost i relevantnost splitske, ali i hrvatske znanosti općenito. Tim više jer navode da sudjelovanje splitskog Medicinskog fakulteta na međunarodnim projektima godišnje ostvaruje skoro pa pola sveukupne znanstvene produkcije splitskog Sveučilišta.
- Prvi je projekt InnoThyroGen (Innovating Thyroid Health with Genomics and Predictive Algorithms through Collaborative Excellence) i u njega se ulaže oko 5 milijuna eura. Osmislila ga je i predvodi Tatijana Zemunik, uz Nikolinu Pleić i Ivanu Gunjaču, a okupit će 12 partnerskih institucija u dva regionalna istraživačka ekosustava. Hrvatski istraživački ekosustav čine Medicinski fakultet u Splitu kao koordinator, KBC Split, Poliklinika Leptir, Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatska udruga za bolesti štitnjače, te tri partnera iz privatnog sektora. Stremeći izvrsnosti u znanstvenoj suradnji, cilj je ovog projekta unaprijediti zdravlje štitnjače pomoću prediktivnih algoritama i spoznaja na području genomike te stvoriti regionalne ekosustave specijalizirane za personaliziranu medicinu, s posebnim naglaskom na bolesti štitnjače, opisali su prvi od dva projekata koje vodi njihov Medicinski fakultet.
Alati i regulacije za medicinske uređaje: ‘Važan iskorak u europskom akademskom prostoru’
Tu je još i projekt EU4MEDTECH (European Framework for Advanced Medical Technology Evaluation and Follow-up) koji će EU podržati s preko 7,5 milijuna eura. Cilj ovog projekta je ‘usavršavati regulatornog procesa za medicinske uređaje.
- Projekt je iznjedrio Centar za medicinu utemeljenu na dokazima koji djeluje u sklopu Medicinskog fakulteta u Splitu, a osmislila ga je i predvodi Ana Marušić, uz suradnike Nensi Ćaćić i Mira Vukovića. Izradom niza alata i regulatornih okvira olakšat će se ispunjavanje strogih zahtjeva prije stavljanja medicinskog uređaja na EU tržište. Time će se doprinijeti osiguravanju kontinuirane konkurentnosti europskog tržišta u medicinskoj industriji te potaknuti inovacije i osmišljavanje novih uređaja. Iz Hrvatske kao partneri u projektu sudjeluju KBC Split i tvrtka E.C.H.R., a iz devet europskih zemalja pridružuje se još 11 institucija, opisali su važnost projekta EU4MEDTECH.
Dodali su i da spomenuti projekti pokazuju predanost splitskih znanstvenika ‘unapređenju globalne medicinske znanosti’. Činjenicu da je sada Medicinski fakultet u Splitu glavni koordinator dva međunarodna Horizon projekta ocijenili su ‘važnim iskorakom u europskom akademskom prostoru’.