Organizirano je treće izdanje Healtech Adria Meetupa

Nakon dva uspješna izdanja, Healthtech Adria Meetup ponovno okuplja entuzijaste i stručnjake iz područja healthtecha!

NetHub akcelerator u suradnji s Medicinskim fakultetom u Splitu još jednom je otvorio vrata prostora Centra za kliničke vještine u trećem izdanju Healthtech Adria Meetupa na temu upravljanja zdravstvenim podatcima!

Jučerašnji Meetup organiziran je s ciljem edukacije o važnosti pravilnog prikupljanja, pohrane, analize i zaštite zdravstvenih podataka za poboljšanje kvalitete zdravstvene skrbi i medicinskih usluga.

Meetup je otvorila Maja Čurković iz NetHub akceleratora, koja je nakon uvodnog govora i kratkog obraćanja najavila predavača, Jovana Stevovica.

Dr. sc. Jovan Stevovic savjetnik je za startupe u kontekstu zaštite i sigurnosti zdravstvenih podataka te direktor poduzeća Chino.io, platforme koja pruža usluge za sigurno upravljanje zdravstvenim i osobnim podatcima u skladu s regulativama kao što su GDPR (General Data Protection Regulation) i HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act). Predavač je održao predavanje pod nazivom Izgradnja i isporuka digitalnih zdravstvenih rješenja na europskom i američkom tržištu u kojem je istaknuo važnost zaštite i sigurnosti podataka te dao savjete o svim aspektima koje treba uzeti u obzir.

Dr. sc. Stevovic kroz nekoliko je primjera ukazao na opasnosti koje nastaju kada organizacije ne zaštite zdravstvene podatke svojih pacijenata na odgovarajući način. Istaknuo je kako takvi propusti mogu dovesti do ozbiljnih posljedica za organizaciju, uključujući bankrot i kriminalne istrage, naglasivši izuzetnu važnost zaštite podataka.

S druge strane, unatoč naglašavanju važnosti zaštite podataka, zaključio je da istraživačima i startupima primarni fokus ne bi trebao biti na toj temi. Umjesto toga, trebaju se fokusirati na razvoj poslovnog modela i prodaju te prepoznati trenutak kada je potrebno uključiti stručnjake za GDPR.

Stručnjak dr. sc. Jovan Stevovic poznat je po svom značajnom doprinosu razvoju zdravstvenih tehnologija. Njegovo bogato iskustvo obuhvaća mentoriranje u osam healthtech akceleratora, gdje aktivno pomaže mladim poduzetnicima i inovatorima u razvoju i komercijalizaciji njihovih ideja. Kroz svoju karijeru, dr. sc. Stevovic savjetovao je više od 150 startupa u području digitalnog zdravstva, pružajući im stratešku podršku i ekspertizu u ključnim područjima kao što su digitalna medicina, zdravstvene aplikacije, telemedicina i biotehnologija.

Nakon zanimljivog predavanja uslijedio je intervju, koji je vodila Maja Čurković, voditeljica istraživanja i razvoja u NetHubu te stručnjakinja u području istraživanja korisničkih potreba.

Na pitanje o najčešćim zabludama vezanim za GDPR i zaštitu podataka, dr. sc. Stevovic pojasnio je da istraživači i startupi često misle da postoje ograničenja i zabrane koje nisu primjenjive na njihov poslovni model. Posebno je naglasio razliku između rizika i odgovornosti B2C (business-to-consumer) i B2B (business-to-business) modela te važnost pravovremenog donošenja odluka o poslovnom modelu istraživača i startupa.
Razgovarali smo i o nezaobilaznoj temi, umjetnoj inteligenciji. Pitanje je bilo koliko umjetna inteligencija komplicira zaštitu podataka i koliko je ljudi prihvaćaju. Jovan je objasnio da, dokle god svi uključeni dionici razumiju sve aspekte proizvoda ili usluge koje zahvaća umjetna inteligencija, nema značajnijih poteškoća. Istaknuo je da su ljudi općenito, ali i relevantni dionici,  sve otvoreniji prema umjetnoj inteligenciji u zdravstvu zbog mogućnosti snižavanja troškova i automatizacije procesa.

Kroz priču o razvoju svoje firme Chino.io, predavač je pojasnio da nema tajnog recepta za uspjeh. Naglasio je koristi praćenja prilika na tržištu, izuzetni značaj networkinga te, uz smijeh dodao, da je važno biti na pravom mjestu u pravo vrijeme.

Pred sami kraj našeg druženja, moderatorica Maja je s entuzijazmom najavila sljedeći Meetup, s još zanimljivih tema i inspirativnih govornika. Također, uputila je posebne zahvale sponzorima i medijskim pokroviteljima, čija je podrška značajno doprinijela uspjehu našeg Meetupa.

Nakon formalnog dijela Meetupa, sudionici su nastavili druženje u opuštenoj atmosferi uz razmjenu dojmova i stvaranje novih poznanstava. Pozitivna energija  prisutnih ponovno je potvrdila važnost ovakvih događanja kao izvrsne prilike za profesionalni razvoj i suradnju, kao i umrežavanje healthtech zajednice.

Ovim putem s uzbuđenjem najavljujemo i četvrto izdanje Healthtech Adria Meetupa koje će se održati u nadolazećem periodu… stay tuned i vidimo se uskoro!

p02.jpeg
p01.jpeg