Suvremena saznanja o laktaciji i dojenju - tečaj I. kategorije

Katedra za obiteljsku medicinu
Katedra za kliničke vještine

SUVREMENA SAZNANJA O LAKTACIJI I DOJENJU

Tečaj I. kategorije s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i vrijeme održavanja:

Hotel Pax
Put Iza Nove Bolnice 10c, 21000 Split, Hrvatska

8. - 12. studenog 2022.
6. - 10. prosinca 2022.

Brošura (.pdf)

Voditelji:

Prof. dr. sc. Mirjana Rumboldt, dr. med. spec. školske med.
Izv. prof. dr. sc. Irena Zakarija-Grković, dr. med., FRACGP, IBCLC, FABM

Predavači

Dinka Barić, mag.med.tech., IBCLC, DZ Zagreb
Nensi Ćaćić, dr.med.dent., MF Split
Željka Friganović Jerončić, prof. psih., stručni suradnik psiholog - savjetnik
V. gimnazija "Vladimir Nazor" Split
Irena Gracin, bacc. med. techn., IBCLC, ˝Obol plus˝, d.o.o., Zagreb, privatna praksa
Prof. dr. sc. Josip Grgurić, dr. med., spec. pedijatrije, MF Zagreb
Prof. dr. sc. Ivica Grković, dr. med., MF Split
Adisa Hotić, primalja, dipl.med.sestra, IBCLC, Centar za majku i dijete ˝Fenix˝, S. Most
Doc. dr. sc. Dijana Jurić, mag. pharm., MF Split
Zdenka Krsnik-Katunarić, dr. med., spec. pedijatrije, DZ Splitsko-Dalmatinske županije
Blanka Labura, dr. med., spec. pedijatrije, Split
Izabela Malkoč, mag. psih., stručni suradnik psiholog, Obrtna tehnička škola, Split
Prof. dr. Ratko Matijević, dr. med., spec. ginekologije i opstetricije, MF Zagreb
Izv. prof. dr. sc. Ivana Mudnić, dr. med., MF Split
Izv. prof. prim. dr. sc. Anita Pavičić Bošnjak, dr. med., spec. pedijatrije, IBCLC, KBC Zagreb
Jasna Pisuljak, bacc.med.techn. IBCLC, DZ Zagreb Zapad
Doc. prim. dr. sc. Branka Polić, dr. med., spec. pedijatrije, KBC Split
Prof. prim. dr. sc. Mirjana Rumboldt, dr. med., spec. školske medicine, MF Split
Cvetka Skale,  univ.dipl.org., dipl.m.s., IBCLC., OB Celje
Prim. mr. sc. Maja Štimac, spec. pedijatar neonatolog, IBCLC, Osijek
Prim. Andreja Tekauc Golob, dr med., IBCLC, spec. pedijatrije, KB Maribor
Željana Tomić, mag.med tech., IBCLC, DZ splitsko-dalmatinske županije
Doc. dr. sc. Marion Tomičić, dr. med., spec. obiteljske medicine, MF Split
Ana Vidović Roguljić, mag.med tech., DZ splitsko-dalmatinske županije
Izv. prof. dr. sc. Irena Zakarija-Grković, dr. med., FRACGP, IBCLC, spec. ob. med., MF Split

Obrazloženje teme

Stopa dojenja u Hrvatskoj su daleko od preporuka SZO. Majke su često nezadovoljne pruženom potporom i skrbi, kako u rodilištima tako i u zajednici. Većina liječnika i medicinskih sestara stječe tek površne i zastarjele informacije o laktaciji i dojenju u temeljnoj medicinskoj izobrazbi, nedostatne za pružanje kvalitetne skrbi trudnicama i dojiljama. Tijekom zadnjega desetljeća svjedoci smo brojnih novih spoznaja iz toga područja, no te spoznaje teško dopiru do većine zdravstvenih djelatnika. Prema stručnim kriterijima (preporuka EU), osoba s certifikatom IBCLC (eng. International Board Certified Lactation Consultant, hrv. Međunarodno certificirana savjetnica za dojenje), smatra se najbolje kvalificiranom osobom za rad s dojiljama. U svijetu se daje prednost osobama s certifikatom IBCLC pri zapošljavanju u ustanovama gdje se radi s dojiljama, jer je uočena veća stopa i trajnost dojenja u tim rodilištima. Pristup ispitu za stjecanje IBCLC kvalifikacije moguć je tek nakon minimalno 90 sati edukacije o dojenju, s cjelovitim planom i programom potrebnim za taj ispit. Ovo je već dvanaesta godina održavanja takvog tečaja na Medicinskom fakultetu u Splitu te ujedno prilika produbiti, proširiti i obnoviti znanje o dojenju i humanoj laktaciji.

Ciljevi tečaja

Steći jedan od dvaju preduvjeta za pristupanju ispitu za IBCLC  certifikaciju, tj. završiti 90 sati izobrazbe o dojenju;
Nadopuniti znanje o laktaciji i dojenju na temelju najnovijih znanstvenih saznanja i međunarodnih preporuka;
Primijeniti suvremena saznanja o laktaciji i dojenju u svakodnevnom radu zdravstvenog osoblja;
Ostvariti međusobno povezivanje i razmjenu iskustava zdravstvenih djelatnika koji se bave dojenjem;
Podići razinu svijesti u društvu o važnosti dojenja.

U ostvarivanju ovih ciljeva su nam velikodušno pomogli: Grad Split i Ministarstvo obrazovanja i znanosti

Polaznici će do pune satnice od 100 sati vrijeme koristiti za individualnu pripremu kliničkih slučajeva (case reports).

Kome je namijenjen tečaj?
Ginekolozima i porodničarima, pedijatrima, liječnicima obiteljske medicine, primaljama, medicinskim i patronažnim sestrama te studentima.

Maksimalni broj polaznika je 30

Prijave: popunjenu prijavnicu poslati organizatoru do 1.11.2022.

Prijavnica (.doc)

Pristojba
3000 kn za cijeli tečaj (PDV uračunat) za polaznike iz Republike Hrvatske; 2000 kn za polaznike iz BiH, Crne Gore, Makedonije i Srbije; 1500 kn za studente. Kotizacija uključuje: sve obroke i pauze za čaj/kavu, skriptu i ostale materijale, pisani test za provjeru znanja i potvrdnice.
Napomena: pristojba od proizvođača nadomjestaka majčinog mlijeka se
neće prihvaćati.

Uplata se vrši na žiro račun Medicinskog fakulteta u Splitu:
poziv na broj 00 0054  s naznakom 'kotizacija za (ime i prezime)'.
Banka:
OTP banka d.d., Domovinskog rata 61, 21000 Split
(BIC) SWIFT: OTPVHR2X

Prilikom registracije potrebno je predočiti potvrdu o uplati.

Napomena: pristojba ne uključuje cijenu međunarodnog IBLCE ispita.

Kontakt osoba: Izv. prof. dr. sc. Irena Zakarija- Grković, dr. med., IBCLC
Tel: 00385 21 557 823; e-mail: irena.zakarija-grkovic@mefst.hr

Smještaj

Osim uobičajene turističke ponude, povoljan smještaj u novouređenom studentskom domu moguće je dobiti na email adresu: rezervacija.smjestaja@scst.hr ili na kontakt telefon: 021/440-982. Također preporučujemo smještaj u Hotelu Pax, email adresu: pejcinovicdina@gmail.com ili na broj: 021 280 887. Ispiši stranicu