Pretražite novosti:

Sastanak europskih Cochrane direktora održan na MNedicinskom fakultetu u Splitu

Sastanak europskih Cochrane direktora održan na MNedicinskom fakultetu u Splitu
U četvrtak, 12. lipnja 2025. godine, Medicinski fakultet u Splitu imao je čast biti domaćin 2. godišnjeg sastanka europskih Cochrane direktora. Prvi skup održan je u Beču 2024. godine s ciljem boljeg povezivanja i suradnje europskih Cochrane centara. Ove godine je sastanku nazočilo preko 20 sudionika iz 13 zemalja: Austrije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije, Nizozemske, Njemačke, Norveške, Poljske, Rusije, Španjolske, Švedske i Švicarske.
 
Skup je otvorila direktorica hrvatskog Cochrane centra, izv. prof. dr. sc. Irena Zakarija-Grković, koja je podsjetila prisutne na veliki doprinosu Cochranea u promicanju medicine utemeljene na dokazima, u vidu od preko devet tisuća Cochraneovih sustavnih preglednih članaka, objavljenih u online časopisu Cochrane Library, i u činjenici da je 75% smjernica Svjetske zdravstvene organizacije objavljenih u proteklih pet godina citiralo barem jedan Cochraneov sustavni pregled. Zahvalila se volonterskim prevoditeljima koji uključuju i studente Medicinskog fakulteta u Splitu. Volonteri su preveli preko 50 tisuća laičkih sažetaka Cochraneovih sustavnih pregleda na 20 svjetskih jezika. Istakla je da je trenutno 170.000 podupiratelja i članova Cochranea u 200 zemalja svijeta te da u Europi ima 35 Cochrane centara, od kojih je 13 središnjica (Hrvatski Cochrane je jedan od njih), 12 pridruženih centara i 10 podružnica. Hrvatski Cochrane ima dvije podružnice: na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru i na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Nakon Irene, gostima su se obratili prof. dr. sc. Zoran Đogaš, u ime Sveučilišta u Splitu i prof. Renata Pecotić u ime Medicinskog fakulteta u Splitu, koji su pohvalili međunarodnu suradnju Hrvatskog Cochranea te zaželjeli  gostima dobrodošlicu i ugodan boravak.
 


O etičkim izazovima u znanstvenom izdavaštvu govorila prof. dr. sc. Ana Marušić, jedna od utemeljiteljica Hrvatskog Cochranea i voditeljica Centra za medicinu utemeljenu na dokazima, u kojem se dotakla lažnih članaka, autora, recenzija (eng. paper mills), post-publikacijskih popravaka literature, te primjene umjetne inteligencije u istraživanjima i izdavaštvu.
 
Slijedili su poslovni razgovori o ulozi Cochrane zemljopisnih skupina u budućem ustroju Cochranea, o boljoj suradnji sa središnjim službama Cochranea, o učinkovitijem uključenju u izradu sustavnih pregleda, o strategiji suradnje s umjetnom inteligencijom i o zajedničkim edukacijskim i drugim projektima. Sastanku su prisustvovale dvije predstavnice središnjeg Cochranea, Laura Ingle i Anne Flegel, iz Engleske, koje su strpljivo odgovarale na brojna pitanja Cochrane direktora i nudile podršku u radu Europskih Cochrane skupina. Na koncu su sudionici pratili online webinar o Njemačkoj inicijativi izrade alternative baze podataka o znanstvenim publikacijama koja bi bila alternativa PubMedu.
 
Sudionici skupa su imali priliku uživati u prekrasnom vremenu i doživjeti čari grada Splita, šetnjom Dioklecijanovom palačom, uz stručno vodstvo, zahvaljujući suradnji s Turističkom zajednicom grada Splita te degustacijom lokalnih specijaliteta, zahvaljujući financijskoj podršci središnjeg ureda Cochranea.

Ispiši stranicu