Predavanje prof. S Yen Ho: Cardiac morphology in congenital heart disease

Zadovoljstvo nam je najaviti predavanje Prof. S Yen Ho koje će se održati dana 11. listopada 2024. godine na Medicinskom fakultetu u Splitu (dvorana B103) s početkom u 08:50. Tema predavanja: "Cardiac morphology in congenital heart disease"

Profesorica Yen Ho je konzultant srčane morfologije za Royal Brompton Hospital Imperial College London, UK.

Fokusi njenog istraživačkog djelovanja su normalna anatomija srca, morfologija srčanih kongenitalnih malformacija, i poremećaji provođenja. Pionir je u koreliranju srčane morfologije s tehnikama 3D slikovnomg prikaza u svrhu edukacije i dijagnostike.

U svakodnevnom radu blisko surađuje s kardiolozima, elektrofiziolozima, pedijatrijskim kardiolozima, kardiokirurzima i patolozima.

Autorica je 10 knjiga, i više od 400 publikacija u peer-reviewed časopisima.

-------------------------------------------------------------

We are pleased to announce the lecture by Prof. S Yen Ho, which will be held on October 11, 2024 at the School of Medicine, Universty of  Split (hall B103) starting at 08:50. Lecture topic: "Cardiac morphology in congenital heart disease"

About the lecturer: Professor S Yen Ho is a consultant cardiac morphologist for the Royal Brompton Hospital Imperial College London, UK.

The foci of her research activities include the study of normal heart anatomy, the morphology of congenital cardiac malformations, and heart conduction disorders. She is a pioneer in correlating cardiac morphology with 3D imaging techniques for educational and diagnostic purposes.

In her daily work, she collaborates with cardiologists, electrophysiologists, pediatric cardiologists, cardiac surgeons and pathologists.

She is the author of 10 books and more than 400 publications in peer-reviewed journals. Ispiši stranicu