Provedba projekta Razvoj, unapređenje i provedba stručne prakse na MEFST-u

28. rujna 2022. godine održana je konferemcija za medije projekta „Razvoj, unapređenje i provedba stručne prakse na Medicinskom fakultetu u Splitu“, operativni program ‘’Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.

RAZVOJ, UNAPREĐENJE I PROVEDBA STRUČNE PRAKSE NA MEDICINSKOM FAKULTETU U SPLITU
UP.03.1.1.04.0070

Ukupna vrijednost projekta (u HRK): 3.954.244,63 HRK
Iznos koji sufinancira EU (u HRK): 3.361.107, 94 HRK (85 %)
Razdoblje provedbe projekta: 9. 3. 2020. – 9. 3. 2023. (36 mjeseci)

Nositelj projekta: Sveučilište u Splitu, Medicinski fakultet
Projektni partner: Klinički bolnički centar Split

Provedba projekta „Razvoj, unapređenje i provedba stručne prakse na Medicinskom fakultetu u Splitu“, operativni program ‘’Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.’’započeo je s provedbom 9. ožujka 2020. godine, a sufinanciran je od strane Europske Unije iz Europskog socijalnog fonda.

Svrha projekta jest unaprijediti provedbu Stručne prakse na Medicinskom fakultetu u Splitu. Iako je Klinička praksa obvezan dio studijskih programa Medicine i Dentalne medicine MEFST-a, te predstavlja neophodno i obvezno iskustvo u cilju razvoja i stjecanja svih potrebnih znanja i vještina za kvalitetno odrađivanje liječničke skrbi, kvaliteta programa kliničke prakse navedenih studijskih programa na samom početku projekta nije bila na zadovoljavajućoj razini.
S obzirom na to, dosadašnjom provedbom projekta stručna praksa unaprijeđena je kako za studij Medicine, tako i za studij Dentalne medicine. U provedbi projektnih aktivnosti sudjeluju članovi radnih skupina Medicina i Dentalna medicina, sve redom djelatnici Fakulteta i KBC-a Split koji su aktivno uključeni u rad studenata.

Provedene aktivnosti:

• stručna praksa na studiju Medicina uključuje rad studenta s pacijentom uz nadzor specijalista/specijalizanta
  • unaprijeđen je i postojeći simulacijski kabinet - Kabinet kliničkih vještina, i to kupnjom informatičke opreme (laptopi, pametna ploča i projektor)
  • izrađeni su ishodi učenja za studijski program Dentalna medicina
  • izrađen je web portal i aplikacija za analizu i vrednovanje alumnija u svrhu praćenja i analize zapošljivosti diplomiranih (alumnija) te napredovanja u struci nakon diplomiranja
  • održane su tri edukacije nenastavnog osoblja u području akademskog savjetovanja i savjetovanja za razvoj karijere te psihološkog savjetovanja
  • izvršeno je stručno usavršavanje nastavnog osoblja i studenata sudjelovanjem na šest znanstvenih skupova
  • održan je studijski posjet studenata 6. godine studija Dentalna medicina u IVOCLAR centar u Liechtensteinu u svrhu učenja kroz rad i evaluacije stečenih znanja na stručnoj praksi
  • proveden je UniStart program istraživačko-inovacijskih projekata kroz design sprint radionicu, promociju programa među studentima, mentoriranje, provedbu 11 radionica, zajednička predavanja i demo dan
  • u suradnji sa Stomatološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Fakultetom dentalne medicine Sveučilišta u Rijeci, Fakultetom za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku i Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Mostaru izrađena je knjižica kliničkih vještina za studij Dentalne medicine
  • uspostavljen je Ured za stručnu praksu

Provedba projekta se nastavlja do 9. ožujka 2023. godine, do kada se očekuje potpuno opremanje Poliklinike Academicus, kao i nabava potrošnog materijala za provedbe radionica šivanja, održavanja na životu, obrade rane i vađenja krvi.

Projektom će kroz programe stručne prakse proći 405 studenata 6. godine na studijima Medicine i Dentalne medicine, a osim toga potpisani su ugovori s ordinacijama dentalne medicine u kojima će studenti obavljati stručnu praksu.

DSD_7345_edited.jpeg
DTCF6493.jpg