Predstavljen projekt školovanja bavarskih studenata medicine na Sveučilištu u Splitu

Projekt suradnje zdravstvenih institucija Bavarske i Republike Hrvatske jučer je predstavljen u Ministarstvu zdravstva. Riječ je o inovativnom i na europskoj razini jedinstvenom modelu školovanja bavarskih studenata medicine na Sveučilištu u Splitu. Suradnja je ostvarena s bavarskim lancem "Regiomed Kliniken" jednim od najvećih u Njemačkoj s budžetom od pola milijarde eura u što su obuhvaćene četiri bolnice.

Bavarski studenti na splitski Medicinski fakulet su počeli stizati prije dvije godine gdje im je pružena mogućnost studiranja na engleskom jeziku. Došlo ih je ukupno 55, dok je 17 voditelja odjela i klinika iz te bavarske klinike upisalo i splitski doktorski studij, a godišnje se očekuje dolazak njih barem 30-ak. Primjer je to projekta koji je jamac podizanja kvalitetehrvatskog zdravstva i koji bi trebao smanjiti odlazak naših liječnika iz zemlje.  Hrvatska školuje liječnike s idejom da dio njih bude vezan za Hrvatsku i ostane tu živjeti. Za nekoliko godina imat ćemo prve njemačke liječnike s hrvatskom diplomom, što je za nas veliko priznanje – istaknuo je prof.dr.sc.Dragan Primorac, idejni začetnik projekta suradnje.

Suradnja bi u desetogodišnjem razdoblju splitskom sveučilištu i Medicinskom fakultetu trebala donijeti oko 20 milijuna eura, a koristi će imati i splitski turizam – najavio je Zoran Đogaš, dekan Medicinskog fakulteta, navodeći kako strani studenti u Splitu već sada godišnje ostvare oko 110 tisuća noćenja. Važno je istaknuti da će suradnja ići u oba smjera, jer će naši studenti i specijalizanti u toj bavarskoj klinici provoditi dio svoje edukacije, a i splitski profesori će sudjelovati na njihovoj nastavi.

Također je omogućeno i zajedničko sudjelovanje u edukacijskim procesima i natjecanje za projekte EU. Pohvale usmjerene splitskom Sveučilištu dao je i ministar Milan Kujundžić koji taj primjer smatra dokazom da se Hrvatska može mjeriti s najboljima u svijetu.

Izvor: slobodnadalmacija.hr Ispiši stranicu