Akcija “Dobro srce studenata Splita” završava 21. prosinca koncertom "Advent na Sveučilištu”

Akcija “Dobro srce studenata Splita” završava 21. prosinca koncertom
Splitski studenti, Studentski centar, Caritas ii Sveučilište u Splitu sa svim svojim sastavnicama već tradicionalno u božićno vrijeme organiziraju akciju prikupljanja financijske i druge pomoći za najpotrebitije sugrađane. Akciju pod nazivom “Dobro srce studenata Splita” su danas predstavili rektor Sveučilišta u Splitu prof.dr.sc. Šimun Anđelinović, prorektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc Marko Rosić, ravnateljica Caritasa č.s. Vlatka Topalović, povjerenik za mlade Splitsko-makarske nadbiskupije te studentski kapelan don Mihael Prović, predstavnica Studentskog centra Damira Bašić i predsjednik Studentskog zbora Josip Podrug.

– Već tradicionalno u ovo doba preko Caritasa prikupljamo sredstva za sve kojima je potrebna naša pomoć, da ih se sjetimo u ovo doba kad se svi radujemo dolasku Božića i svi pokušavamo stvoriti neku lijepu i svečanu atmosferu i želimo da se svi tako osjećaju. – rekao je rektor Šimun Anđelinović.

Osim financijskih sredstava, preko Caritasa se prikuplja i odjeća, hrana i higijenske potrepštine. Studenti će na svim fakultetima skupljati potrepštine, a Sveučilište će doprinijeti novčano, najavio je rektor.

– Nije dovoljno odgojiti studenta kao znanstvenika i stručnjaka, mora imati i humanu dimenziju i biti osoba koja će imati empatije prema svojoj okolini. Sveučilište to pokušava provesti kroz više akcija, poput osiguranja obroka za štićenike Mosta i niz drugih akcija poput ove. – kazao je rektor i dodao kako će za kraj akcije biti održan humanitarni koncert studenata Umjetničke akademije u suradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem na Medicinskom fakultetu.

– Radujem se što smo i ove godine uspjeli nastaviti ovu hvalevrijednu akciju i nadam se da će se studenti uključiti, da će se možda odreći neke svoje kave ili nekih komada odjeće koji su im viška u ormaru. Ovog Božića možda nekome to bude lijep poklon. – rekao je studentski kapelan don Mihael Prović.

Ravnateljica Caritasa č.s. Vlatka Topalović zahvalila je predstavnicima Sveučilišta na angažiranosti koja senzibilira studente za one kojima je njihova pomoć potrebna.

– Ova akcija je hvalevrijedna, prvenstveno zbog toga što osposobljava osobe da prvotno budu čovjek, a ne neki ljudi koji samo hodaju svijetom ne primjećujući nikoga, već naprotiv, dok izgrađuju sebe, da izgrađuju svoju nutrinu. – rekla je ravnateljica Caritasa dodajući kako su prošlogodišnjim humanitarnim plesom prikupljena sredstva koja se podijeljena socijalno ugroženim studentima splitskog Sveučilišta te se nada da će ove godine ostvariti isto.

– Naša nadbiskupija pri Caritasu je ove godine zaprimila 83 zahtjeva za stipendiranje studenata. Od toga je 46 studenata, a 37 srednjoškolaca. 42 studenta su sa splitskog sveučilišta. Sredstva koja ćemo prikupiti se nadamo raspodijeliti na deset novih studenata koji su u teškoj materijalnoj situaciji. Hranu, odjeću i higijenske potrepštine ćemo podijeliti ili njihovim obiteljima ili drugim obiteljima koje imamo u evidenciji. U našem programu povremene pomoći brojimo 450 obitelji. Nadam se da će akcija biti usješna i blagoslovljena, da ćemo svi izaći plemeniti iz nje i da ćemo mnogim obiteljima uljepšati ove svete dane. – zaključila je ravnateljica Caritasa.

Akcija “Dobro srce studenata Splita” će se održati u periodu od 11. do 21. prosinca. Tijekom akcije prikupljat će se nekvarljiva hrana, odjeća, higijenske potrepštine i igračke, a studenti i zaposlenici mogu svoj prilog dati u svim restoranima Studentskog centra, na svim sastavnicama Sveučilišta te na recepcijama studentskih domova Hostel Spinut i Dr. Franjo Tuđman.

21. prosinca će se na Medicinskom fakultetu održati humanitarni koncert 2Advent na Sveučilištu” u suorganizaciji Hrvatskog narodnog kazališta i Sveučilišta u Splitu na kojem nastupaju orkestar i solisti Umjetničke akademije u Splitu te solisti Hrvatskog narodnog kazališta.

Na dan koncerta prikupljat će se novčane donacije na ulazu, umjesto plaćanja ulaznica. Sva donirana sredstva, kao i prikupljene potrepštine, bit će namijenjen potrebitim studentima splitskog sveučilišta koji su u evidenciji Caritasa splitsko-makarske nadbiskupije.

Izvor: dalmacijadanas.hr Ispiši stranicu